Szczecin - Tomografia Komputerowa na NFZ

aktualizacja: kwiecień 2024 r.

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA

ZACHODNIOPOMORSKIE CENTRUM ONKOLOGII

STRZAŁOWSKA 22
SZCZECIN
tel. 48(91)4251446

Kolejka

Średni czas oczekiwania: 125 dni
Liczba osób oczekujących: 1453

PRACOWNIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ

SAMODZIELNY PUBLICZNY WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY W SZCZECINIE

ARKOŃSKA 4
SZCZECIN
tel. 918139306

Kolejka

Średni czas oczekiwania: 61 dni
Liczba osób oczekujących: 1488

PRACOWNIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ

SAMODZIELNY PUBLICZNY SZPITAL KLINICZNY NR 2 PUM W SZCZECINIE

POWSTAŃCÓW WLKP. 72
SZCZECIN
tel. 91 466 11 74

Kolejka

Średni czas oczekiwania: 0 dni
Liczba osób oczekujących: 0

PRACOWNIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ

SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ MINISTERSTWA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI W SZCZECINIE

JAGIELLOŃSKA 44
SZCZECIN
tel. 091 4329525

Kolejka

Średni czas oczekiwania: 17 dni
Liczba osób oczekujących: 185

Tomografia komputerowa w Szczecinie stanowi rodzaj badania, który umożliwia wykonanie dokładnej i szybkiej diagnostyki wielonarządowej. To badanie bezbolesne i nieinwazyjne. Trwa wyjątkowo krótko, ponieważ zajmuje od nawet kilkunastu sekund do maksymalnie kilku minut. Określenie dokładnego czasu badania jest uzależnione od celu jego przeprowadzenia oraz od badanego narządu.

Tomografia komputerowa w Szczecinie jest wykorzystywana podczas planowanych badań diagnostycznych oraz w diagnostyce pourazowej. Badanie jest wykonywane na podstawie skierowania. Przeciwwskazaniem do badania jest ciąża u kobiet, ale badanie może zostać mimo tego przeprowadzone w sytuacji zagrożenia życia matki. Badanie jest wykonywane w pozycji leżącej. Wskazania do wykonania tomografii komputerowej to: urazy głowy, ropnie mózgu, krwawienia śródczaszkowe, wady wrodzone, wady rozwojowe, urazy rdzenia kręgowego, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, choroby onkologiczne, choroby neurologiczne, urazy narządów wewnętrznych, stany zapalne organów. Lekarz prowadzący decyduje o ostatecznym wskazaniu na badanie tomografem komputerowym.

W czasie wykonywania badania pacjent jest ułożony na stole tomografu. Jest ubrany, jest w pełni przytomny oraz jest w stałym kontakcie z obsługą aparatu. Badanie nie jest inwazyjne. Stół, na którym leży pacjent, wjeżdża do aparatu, tzw. gantry. Tam ma miejsce właściwa część badania. Pacjent powinien pozostać w bezruchu, aby uzyskać dobrej jakości zdjęcia. Dzięki krótkiemu czasu badania nie powinno to stanowić problemu. Podczas dokonywania poszczególnych pomiarów prosi się pacjenta o wstrzymanie oddechu. O wszystkim informuje personel, który czuwa nad prawidłowym przebiegiem procesu. Specjalny interkom zapewnia prawidłową komunikację pomiędzy personelem a pacjentem.