Krowodrza (Kraków) - Tomografia Komputerowa na NFZ

aktualizacja: czerwiec 2022 r.

PRACOWNIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ

5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krakow

Wrocławska 1-3
Kraków
tel. +48 126 308 278

Kolejka

Średni czas oczekiwania: 45 dni
Liczba osób oczekujących: 300

PRACOWNIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ

ZAKŁAD RENTGENA I USG - WYROBEK SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA

KRONIKARZA GALLA 25
KRAKÓW-KROWODRZA
tel. (012)662 31 28

Kolejka

Średni czas oczekiwania: 36 dni
Liczba osób oczekujących: 241

Tomografia komputerowa w Krakowie stanowi rodzaj badania, który umożliwia przeprowadzenie dokładnej i szybkiej diagnostyki wielu narządów. To badanie bezbolesne i nieinwazyjne. Trwa wyjątkowo krótko, ponieważ jest to od nawet kilkunastu sekund do maksymalnie kilku minut. Dokładny czas badania jest uzależnione od badanego narządu oraz od celu jego przeprowadzenia.

Tomografia komputerowa w Krakowie to badanie, które wykorzystuje się w planowanych badaniach diagnostycznych oraz w diagnostyce pourazowej. Badanie wykonuje się na podstawie skierowania. Przeciwwskazaniem do badania jest ciąża u kobiet, ale badanie może zostać mimo tego przeprowadzone w sytuacji zagrożenia życia matki. Badanie jest wykonywane w pozycji leżącej. Wskazania do wykonania tomografii komputerowej to: urazy głowy, ropnie mózgu, krwawienia śródczaszkowe, wady wrodzone, wady rozwojowe, urazy rdzenia kręgowego, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, choroby onkologiczne, choroby neurologiczne, urazy narządów wewnętrznych, stany zapalne organów. Lekarz prowadzący decyduje o ostatecznym wskazaniu na badanie tomografem komputerowym.

W trakcie badania pacjent jest ułożony na stole tomografu. Jest ubrany, jest w pełni przytomny oraz pozostaje w kontakcie z obsługą aparatu. Badanie jest bezinwazyjne. Stół, na którym leży pacjent, wjeżdża do aparatu, tzw. gantry. Tam ma miejsce właściwa część badania. Pacjent powinien pozostać w bezruchu, aby uzyskać dobrej jakości zdjęcia. Krótki czas badania powinien sprawić, że nie stanowi to problemu. Podczas dokonywania poszczególnych pomiarów pacjent jest proszony o wstrzymanie oddechu. O wszystkim informuje personel, który czuwa nad właściwym przebiegiem procesu. Komunikacja odbywa się za pomocą specjalnego interkomu.