Zielona Góra - Tomografia Komputerowa na NFZ

aktualizacja: styczeń 2023 r.

PRACOWNIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ

AFFIDEA SP. Z O.O.

TOWAROWA 20
ZIELONA GÓRA
tel. +48 224 411 111

Kolejka

Średni czas oczekiwania: 70 dni
Liczba osób oczekujących: 805

PRACOWNIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ

SZPITAL UNIWERSYTECKI IMIENIA KAROLA MARCINKOWSKIEGO W ZIELONEJ GÓRZE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

ZYTY 26
ZIELONA GÓRA
tel. (068)329 63 30

Kolejka

Średni czas oczekiwania: 76 dni
Liczba osób oczekujących: 907

Tomografia komputerowa stanowi rodzaj badania, który gwarantuje przeprowadzenie szybkiej i dokładnej diagnostyki wielu narządów. Jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne. Przeprowadzenie go trwa bardzo krótko, ponieważ zajmuje od nawet kilkunastu sekund do maksymalnie kilku minut. Dokładne określenie czasu badania jest uzależnione od badanego narządu oraz od celu jego przeprowadzenia.

Tomografia komputerowa to badanie, z którego korzysta się w planowanych badaniach diagnostycznych oraz podczas diagnostyki pourazowej. Badanie wykonuje się na podstawie skierowania. Ciąża u kobiet jest przeciwwskazaniem do wykonania tomografii, ale badanie może zostać mimo tego przeprowadzone w sytuacji zagrożenia życia matki. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej. Tomografia komputerowa obejmuje szereg wskazań: urazy głowy, ropnie mózgu, krwawienia śródczaszkowe, wady wrodzone, wady rozwojowe, urazy rdzenia kręgowego, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, choroby onkologiczne, choroby neurologiczne, urazy narządów wewnętrznych, stany zapalne organów. Lekarz prowadzący decyduje o ostatecznym wskazaniu na badanie tomografem komputerowym.

Podczas badania pacjent jest ułożony na stole tomografu. Jest ubrany, jest całkowicie przytomny oraz pozostaje w kontakcie z obsługą tomografu. Badanie jest bezinwazyjne. Stół, na którym leży pacjent, wjeżdża do aparatu, tzw. gantry. Wewnątrz ma miejsce właściwa część badania. Pacjent pozostaje w bezruchu, aby uzyskać dobrej jakości zdjęcia. Dzięki krótkiemu czasu badania nie powinno to stanowić problemu. Podczas dokonywania poszczególnych pomiarów pacjent jest proszony o wstrzymanie oddechu. Personel na bieżąco o wszystkim informuje oraz czuwa nad właściwym przebiegiem badania. Komunikacja odbywa się za pomocą specjalnego interkomu.