Gdynia - Tomografia Komputerowa na NFZ

aktualizacja: styczeń 2023 r.

PRACOWNIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ

UNIWERSYTECKIE CENTRUM MEDYCYNY MORSKIEJ I TROPIKALNEJ

POWSTANIA STYCZNIOWEGO 9B
GDYNIA
tel. (058)699 84 03

Kolejka

Średni czas oczekiwania: 31 dni
Liczba osób oczekujących: 361

ZAKŁAD DIAGNOSTYKI OBRAZOWEJ - TK

SZPITALE POMORSKIE SP. Z O.O.

UL. POWSTANIA STYCZNIOWEGO 1
GDYNIA
tel. +48 224 800 800

Kolejka

Średni czas oczekiwania: 40 dni
Liczba osób oczekujących: 175

Tomografia komputerowa w Gdyni stanowi rodzaj badania, który umożliwia wykonanie dokładnej i szybkiej diagnostyki narządów całego ciała. To badanie bezbolesne i nieinwazyjne. Trwa wyjątkowo krótko, ponieważ zajmuje od nawet kilkunastu sekund do maksymalnie kilku minut. Określenie dokładnego czasu badania jest uzależnione od badanego narządu oraz od celu jego przeprowadzenia.

Tomografia komputerowa w Gdyni to badanie, które wykorzystuje się podczas planowanych badań diagnostycznych oraz w diagnostyce pourazowej. Badanie wykonuje się na podstawie skierowania. Przeciwwskazaniem do badania jest ciąża u kobiet, ale badanie może zostać mimo tego przeprowadzone w sytuacji zagrożenia życia matki. Badanie jest wykonywane w pozycji leżącej. Tomografia komputerowa obejmuje szereg wskazań: urazy głowy, ropnie mózgu, krwawienia śródczaszkowe, wady wrodzone, wady rozwojowe, urazy rdzenia kręgowego, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, choroby onkologiczne, choroby neurologiczne, urazy narządów wewnętrznych, stany zapalne organów. Lekarz prowadzący decyduje o ostatecznym wskazaniu na badanie tomografem komputerowym.

W czasie wykonywania badania pacjent jest ułożony na stole tomografu. Jest ubrany, jest w pełni przytomny oraz jest w stałym kontakcie z obsługą aparatu. Badanie jest nieinwazyjne. Stół, na którym leży pacjent, wjeżdża do aparatu, tzw. gantry. Tam ma miejsce właściwa część badania. Pacjent powinien pozostać w bezruchu, aby uzyskać dobrej jakości zdjęcia. Krótki czas badania powinien sprawić, że nie stanowi to problemu. Podczas dokonywania poszczególnych pomiarów pacjent jest proszony o wstrzymanie oddechu. O wszystkim informuje personel, który czuwa nad prawidłowym przebiegiem procesu. Komunikacja odbywa się za pomocą specjalnego interkomu.