Częstochowa - Tomografia Komputerowa na NFZ

aktualizacja: styczeń 2025 r.

PRACOWNIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ W ZAKŁADZIE DIAGNOSTYKI OBRAZOWEJ

WOJEWÓDZKI SZPITAL SPECJALISTYCZNY IM. N.M.P.

BIALSKA 104/118
CZĘSTOCHOWA
tel. +48 34 367 30 05

PRACOWNIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ

LUX MED SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

MIROWSKA 15
CZĘSTOCHOWA
tel. +48 22 880 90 80

Kolejka

Średni czas oczekiwania: 27 dni
Liczba osób oczekujących: 425

PRACOWNIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ (W ZAKŁADZIE RADIOTERAPII)

WOJEWÓDZKI SZPITAL SPECJALISTYCZNY IM. N.M.P.

BIALSKA 104/118
CZĘSTOCHOWA
tel. +48 34 367 30 05

PRACOWNIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ

LUX MED SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

PCK 1
CZĘSTOCHOWA
tel. +48 22 880 90 80

Kolejka

Średni czas oczekiwania: 33 dni
Liczba osób oczekujących: 462

Tomografia komputerowa w Częstochowie jest rodzajem badania, który gwarantuje wykonanie dokładnej i szybkiej diagnostyki narządów całego ciała. Jest to badanie bezbolesne oraz nieinwazyjne. Przeprowadzenie go trwa bardzo krótko, ponieważ zajmuje od kilkunastu sekund do maksymalnie kilku minut. Określenie dokładnego czasu badania jest uzależnione od badanego narządu oraz od celu jego przeprowadzenia.

Tomografia komputerowa w Częstochowie to badanie wykorzystywane w planowanych badaniach diagnostycznych oraz podczas diagnostyki pourazowej. Badanie jest wykonywane na podstawie skierowania. Przeciwwskazaniem do badania jest ciąża u kobiet, ale badanie może zostać mimo tego przeprowadzone w sytuacji zagrożenia życia matki. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej. Tomografia komputerowa obejmuje szereg wskazań: urazy głowy, ropnie mózgu, krwawienia śródczaszkowe, wady wrodzone, wady rozwojowe, urazy rdzenia kręgowego, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, choroby onkologiczne, choroby neurologiczne, urazy narządów wewnętrznych, stany zapalne organów. Ostateczne wskazanie na badanie tomografem komputerowym leży w gestii lekarza prowadzącego.

W trakcie badania pacjent pozostaje w pozycji leżącej na stole tomografu. Jest ubrany, jest w pełni przytomny oraz jest w stałym kontakcie z obsługą tomografu. Badanie jest bezinwazyjne. Stół, na którym leży pacjent, wjeżdża do aparatu, tzw. gantry. Wewnątrz ma miejsce właściwa część badania. Pacjent pozostaje w bezruchu, aby uzyskać dobrej jakości zdjęcia. Dzięki krótkiemu czasu badania nie powinno to stanowić problemu. Podczas wykonywania poszczególnych pomiarów prosi się pacjenta o wstrzymanie oddechu. Personel na bieżąco o wszystkim informuje oraz czuwa nad prawidłowym przebiegiem procesu. Specjalny interkom zapewnia prawidłową komunikację pomiędzy personelem a pacjentem.